top of page
Obrázek autoraUčitel21

Trip to Denmark. Zajeďte si na sever pro trošku štěstí

Dánsko je okouzlující a velmi specifická země. Její obyvatelé ji milují natolik, že si státní vlajku klidně dají na tričko nebo její zmenšeninu zapíchnou do bedny s květáky na trhu. Místní sice neznají slovíčko prosím, ale na zdvořilost nezapomínají. Jaká je země, v níž lidé umí jezdit na kole skoro od narození a později mají kapsy nacpané Hygge esencí? Přečtěte si další článek naší studentky a bloggerky Nel Foberové!



Z Prahy do Kodaně doletíte za 1 hodinu a 20 minut, přibližně. Když samozřejmě nebudeme počítat zpoždění ovlivněná nepříznivým počasím. Navštívit Dánsko neboli bránu do Skandinávie, znamená objevit jedinečnou kombinaci historie, inovací a dokonale pohodového životního stylu.

 

Pro zajímavost: Dánsko o rozloze 42 933 km² je tvořeno přibližně 443 ostrovy, z toho obydlených je však pouze 70. Největší ostrov se jmenuje Sjælland (Seeland) a leží na něm hlavní město Kodaň neboli København, což v doslovném překladu zní nákupní přístav. V celém Dánsku žije 5,9 milionu obyvatel.

 

Tato země je zároveň součástí většího království, které zahrnuje i Grónsko a Faerské ostrovy. Ty jsou ovšem spravovány zcela autonomně. Obecně lze také říci, že Dánsko se může pochlubit nejstarší nepřerušenou monarchií na světě. Na trůně v paláci Amalienborg už nesedí královna Margrethe II., neboť ve svých 52 letech v lednu tohoto roku abdikovala a vládu oficiálně předala svému synovi Frederikovi X. Země je tak v dobrých a liberálně-progresivních rukou. Alespoň podle dánských občanů.

 

Nespokojenost se tady nenosí

 

Prakticky to není ani možné. Nejenom proto, že mají Meika Vikinga, ředitele Institutu štěstí a autora mnoha známých knih o Hygge, pohodě i wellbeingu, ale protože dosahují na důstojné platové ohodnocení. Průměrný plat zde činí okolo 50 000 DKK (dánských korun), což je zhruba 165 000 korun českých. Zároveň má Dánsko jedny z nejvyšších daní. Takže po odečtu 35 až 50 procent (v závislosti na konkrétním zaměstnání) lidem zůstane zhruba 28 000–35 000 DKK.

 

Vysoké daně jsou tady navíc kompenzovány rozsáhlým sociálním systémem, jako je zcela bezplatné zdravotnictví a vzdělání.


Pokud bychom měli ještě trošku zabřednout do života běžné dánské populace, tak takřka každá druhá domácnost si objednává paní nebo hospodyni na pravidelný úklid, za což od státu inkasují 50 procentní vratku na daních. Zároveň, pokud byste v Dánsku chtěli mít dítě, jako žena s ním doma na mateřské dovolené budete moci zůstat jenom 9 měsíců a poté se role obrátí. Tedy dalších 9 měsíců se o dítě povinně postará tatínek a pobírá přitom plnou výši svého platu. Pro nás Čechy je to možná dost podivný koncept, ale zdejší jsou s tím naprosto allright. Ono také zvyk je… Však to znáte.

 

Studuj, kde to jde

 

Vzdělání a informace jsou dnes nejcennější komoditou. Dánové to moc dobře ví a novou generaci připravují na vše, co je může v reálném životě potkat. Velký důraz je zde kladen na samostatnost, iniciativu, kreativní myšlení a rozvoj zásadních (čteme klíčových) kompetencí. Zásadní jsou také cizí jazyky. Oficiální dánština je zcela přirozeně doplněná o angličtinu, případně také další jazyk.

 

Pro představu: předškolní vzdělávání neboli Dagtilbud není povinné. Běžně ho ale navštěvuje většina dětí. Má podobu jesliček nebo mateřských školek. Děti v tomto útlém věku, ale tráví se svými učiteli nejvíce času v přírodě. Základní vzdělávání neboli Folkeskole je už povinná školní docházka, a tak jako u nás trvá 9 let. Dobrovolná je také 10. třída, zaměřená na přípravu k dalšímu vzdělávání. Střední a vysoké školy mají podobné jako u nás.


Vzdělání a informace jsou dnes nejcennější komoditou. Dánové to moc dobře ví a novou generaci připravují na vše, co je může v reálném životě potkat. Velký důraz je zde kladen na samostatnost, iniciativu, kreativní myšlení a rozvoj zásadních (čteme klíčových) kompetencí.

Dánský vzdělávací systém je považován za jeden z nejprogresivnějších v Evropě a zakládá si na inkluzivitě i rovnosti. Neexistují elitní školy a vzdělání je dostupné všem bez ohledu na socioekonomické zázemí. V hodinách je zcela běžná projektová výuka s důrazem na rozvoj individuálních předpokladů i případně nadání. Moderní technologie včetně AI vychytávek jsou zde také samozřejmostí. Místo klasického známkování se zde dává přednost formativnímu hodnocení. O tom, jak může vypadat, čtivě psala například docentka Petra Šobáňová. Velmi příjemné je zjištění, že jsou zde děti, žáci i studenti vychováváni a edukováni v přátelské a povzbuzující atmosféře.

 

Co neminout?

 

Kodaň je nádherně malebná. Obzvláště pak v zimních měsících, kdy všude voní skořice (což je ale ve skutečnosti jenom dobře zamaskovaná lékořice), punč a malinká (vkusná) trošku obměkčí i zarytého Grinche. Pokud se budete držet v úplném centru, je prakticky nemožné, abyste minuli základní turistická místa. Osobně doporučuji přístav Nyhavn. Barevné domečky, ozářené lodě a mnoho kaváren nabízející typické laskominy. Určitě neváhejte a ochutnejte jejich Pølser (hot-dog, ale to moc před Dány neříkejte), skořicovou rolku. A rozhodně nevynechejte typický dánský dezert nazvaný Flødeboller který dost připomíná našeho indiánka, jenom je mnohem menší a s rafinovanějšími příchutěmi.

 

Bývalá bašta námořníků a rybářů se v minulosti také stala útočištěm pro Hanse Christiana Andersena, který se v místních „veselých“ domech skrýval kvůli své orientaci a právě zde psal své knihy. Hezky schovaný a v klidu.

 

Od Nyhavnu už je to kousek k… ano, k dalšímu přístavu. Tentokrát se před vámi ale rozprostře unikát. The Paper Island (PAPIRØEN) vytvořilo studio Cobe pod taktovkou architekta Dana Stubbergaarda. Trojúhelníkové zajímavé stavby slouží jako prémiové byty. Do budoucna zde budou vybudovány také galerijní prostory. Fasády jsou inspirovány starými cihlovými skladovacími budovami Holmen a Christianshavn a bývalými skladišti papíren. Použité pálené cihly díky hrubé struktuře a vytváří na fasádě dynamickou hru barev a stínů.

 

Neexistují elitní školy a vzdělání je dostupné všem bez ohledu na socioekonomické zázemí. V hodinách je zcela běžná projektová výuka s důrazem na rozvoj individuálních předpokladů i případně nadání. Moderní technologie včetně AI vychytávek jsou zde také samozřejmostí.

Knihomolové by měli nutně zajít do Dánské královské knihovny Black Diamond. Realizace započala v roce 1933 a byla dokončena roku 1999. Budova má moderní, minimalistický vzhled s fasádou pokrytou černým mramorem a tmavým sklem, což vytváří efekt lesklého „diamantu“ odrážejícího vodní hladinu přístavu. Díky svému asymetrickému tvaru a elegantnímu provedení se stala symbolem moderní architektury Kodaně. V knihovně se nachází i originální rukopisy Hanse Christiana Andersena nebo Sørena Kierkegaarda. Součástí je také koncertní sál Dronningesalen (Královnin sál) pojme 600 návštěvníků. Uskutečňují se zde hudební představení, přednášky a literární akce.

 

Navštivte také univerzitní knihovnu na Fiolstræde. Budova byla postavena v roce 1861 jako první účelová univerzitní knihovna v Dánsku. Její budovu navrhl významný dánský architekt Johan Daniel Herholdt, a stavba se stala jedním z prvních příkladů novogotické architektury v Kodani. Nenápadná, přitom elegantní cihlová fasáda skrývá velkolepé vnitřní prostory, na které budete vzpomínat opravdu hodně dlouho.

 

A jak nejlépe zakončit výlet? Chvilkou na pláži! Že se v listopadu nedá ve studeném moři koupat? Dáni by vám na to řekli svůj názor, ale pro nás zmrzlíky bude naprosto uspokojující se jen dívat na mořský příboj. Všema dvaceti doporučuji městečko Tisvildeleje, hodinu vlakem od Kodaně. Písečná pláž lemovaná vřesy a barevnými dřevěnými rybářskými chaloupkami patří k nejoblíbenějším plážím v celém Dánsku.

 

Přátelská rada na závěr: V Dánsku počasí ovlivňuje golfský proud, a ten mívá své vrtochy. Běžně je tam dost vlhký vzduch a často jemně prší. Kvalitní nepromokavá bunda a boty jsou základ.

 

Text: Nel Foberová

Foto: Alžběta Gregorová



Související příspěvky

Zobrazit vše

Uši, co ruší

Comments


bottom of page