Tip odjinud: Jaké příběhy žen ze sovětských táborů skrývají ručně šité vzpomínky?
- Učitel21
- před 6 dny
- Minut čtení: 2
Využijte příležitosti a navštivte výstavu Nitky vzpomínek – Osudy žen v Gulagu, kterou je možné zhlédnout do 15. dubna 2025 v podkroví Uměleckého centra UP! Tato výstava prostřednictvím fotografií rukodělných výrobků a předmětů přináší střípky z každodenního života v Gulagu.

Zatčení, popravy, vězení, tábory Gulagu, deportace celých národů – to vše se v minulosti dotklo milionů lidí. Politické represe v Sovětském svazu byly masivní. Stát trestal nejen za zločiny, ale i za příslušnost k určité kategorii obyvatelstva, například sociální, náboženské, etnické nebo národnostní, a to včetně té české. V každé z těchto skupin byly samozřejmě i ženy.
Výstava se skládá z 22 panelů s autentickými příběhy žen a fotografiemi především ručně vyráběných předmětů, doplněnými několika originálními předměty, které budou návštěvníkům představeny fyzicky. Jedná se o upravenou verzi výstavy „Materiál“, kterou původně uvedlo sdružení Memorial v Moskvě na podzim 2021.
Stát trestal nejen za zločiny, ale i za příslušnost k určité kategorii obyvatelstva, například sociální, náboženské, etnické nebo národnostní, a to včetně té české. V každé z těchto skupin byly samozřejmě i ženy.
Na dnešek je od 17:30 hodin také připravena komentovaná prohlídka v prostorách výstavy, vedená Irinou Ostrovskou, archivářkou sdružení Memorial z Ruska, aktuálně přebývající v ČR. Autory výstavy jsou organizace Memorial a Gulag.cz a její realizace v Olomouci probíhá ve spolupráci s katedrou slavistiky FF UP. Vstup je zdarma. Texty panelů jsou v české i anglické verzi.
Již dříve jsme vám na U21 také představili edukační balíček materiálů GulagXR, který kromě badatelského komiksu a vzdělávacích videí umožňuje zapojit do výuky také virtuální realitu.
Organizace Gulag.cz se zabývá nejenom fenoménem systému Gulag, ale obecně i sovětským totalitním režimem a přesahy této minulosti do současnosti. Činnost organizace umožňuje zkoumání Gulagu a totalitního režimu v SSSR v širším kontextu, včetně jeho českého rozměru. Propojuje výzkumnou činnost, archeologický i archivní výzkum, použití nových IT technologií a vzdělávacích metod. Organizuje expedice, natáčí filmy, pořádá výstavy i přednášky.
Zpracováno redakcí U21 na základě webu gulag.cz a uc.upol.cz
Comments