Dnes se znovu vrátíme k portálu společného vzdělávání Univerzity Palackého a k našemu seriálu zaměřenému na metodiky kariérového poradenství žáků se SVP. Rukověť kariérového poradce vznikla jako „tahák“ pro všechny pedagogické pracovníky, kteří pomáhají žákům se SVP s přechodem do dospělého života.
Rukověť kariérového poradce žáků se SVP – individuální plánování a tranzitní program je připravena jako pomocník, jenž má „být po ruce“ právě těm, kteří jsou žákům se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP) v době ukončování jejich školní docházky nablízku. Může se jednat o třídního učitele, výchovného či kariérového poradce, ředitele školy, pracovníka vybraného školského poradenského zařízení či rodiče žáka.
Ukončování školní docházky a plánování přechodu do další etapy – často již dospělého života žáka – je spojeno s mnoha výzvami i překážkami. Představuje období, které je dozajista spjato s řadou „otazníků“ u všech zúčastněných. Ambicí této knihy není dávat na tyto otázky jediné správné a zaručené odpovědi, neboť život každého z nás (ať máme, či nemáme zdravotní postižení) je autentický a rozmanitý. Autoři se však snaží nabídnout vybrané postupy a doporučení právě v oblasti plánování přechodu (tranzitu) u žáků se SVP.
Tomu je také přizpůsoben obsah „průvodce“ – vymezení cílové skupiny žáků, pojetí plánování přechodu, popis tranzitního programu (jako jeho nedílné součásti) či popis principů práce s žákem v rámci plánování zaměřeného na člověka. V závěru rovněž nabízíme popis konkrétních nástrojů a technik práce, které lze při ukončování školní docházky a plánování přechodu s žáky efektivně využít. Tyto nástroje jsou také doplněny o skutečné příklady z praxe a zkušenosti pedagogů, kteří takto se svými žáky v rámci výše uvedeného projektu pracují.
Rukověť kariérového poradce žáků se SVP si můžete přečíst či stáhnout ve formátu pdf na portále společného vzdělávání UP. Již zveřejněné publikace z řady Metodik kariérového poradenství žáků se SVP naleznete níže:
Zpracováno redakcí U21
Comentarii