top of page
Obrázek autoraUčitel21

Příběhy významných českých umělců o talentu a touze tvořit, které inspirují a otevírají nové obzory umění, zaznívají v seriálu rozhovorů MenART Impuls

Umění je cesta, která vyžaduje vášeň, odhodlání a inspiraci. MenART Impuls, nový projekt v rámci Stipendijní akademie MenART, představuje sérii krátkých videí s výraznými osobnostmi české umělecké scény. Cyklus desetiminutových rozhovorů otevírá nové pohledy a inspiruje k podpoře a rozvoji talentu v duchu motta: Inspirativní setkání jsou v životě zásadní.



„Chyba je součást procesu, nabízí nové příležitosti,“ myslí si sochař, multimediální umělec a malíř Milan Cais, jeden z mentorů, kteří se jako první podělí o své zkušenosti v seriálu MenART Impuls. Malíř, grafik a pedagog Martin Velíšek věří, že „Nerozvíjet talent je hřích“, a jeho myšlenku v dalším z rozhovorů rozvíjí audiovizuální umělec a pedagog Pavel Mrkus: „Tvořte pořád, teprve pak začne něco růst.“

 

„MenART Impuls zkoumá zásadní otázky: Jak lze rozpoznat a rozvíjet talent? Jak lze studenty smysluplně vést na jejich umělecké cestě? Kdy se student mění v umělce? Těmito podnětnými otázkami se spolu s tématy nadšení, motivace, inspirace a zpětné vazby zabývají významné osobnosti české umělecké scény, které v rámci projektu MenART působí jako mentoři a pomáhají mladým talentovaným studentům a jejich učitelům objevovat jejich vlastní cesty,“ představuje nejnovější projekt zakladatelka a ředitelka Stipendijní akademie MenART podporující umělecky nadaných dětí a jejich pedagogů Dana Syrová.

 

MenART Impuls iniciovala a realizaci podpořila Nadace PPF, která se dlouhodobě věnuje rozvoji českého talentu. „Věříme těm, kteří mají odvahu pracovat na svém snu, vyrůst, vykročit za hranice, ať už ty pomyslné nebo skutečné. Akademie MenART přesně takové mladé osobnosti vyhledává a rozvíjí. Hledali jsme společně cestu, jak jeho základní principy sdílet i s těmi, kteří se do mentorského programu z jakéhokoli důvodu nedostali, ale umění pro ně je, nebo by mohlo být, životní vášní,“ říká Jana Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF a dodává: „Proto jsme iniciovali vznik platformy MenART Impuls, která má za cíl prostřednictvím krátkých videorozhovorů nabídnout inspiraci, leadership a pohled na obor od těch, kteří v něm uspěli, mají za sebou úspěšnou kariéru a současně věnují svůj čas rozvoji mladých talentů.“


Každá epizoda dvacetidílného cyklu je desetiminutovým příběhem mentora MenARTu, který si klade za cíl oslovit a inspirovat všechny, kdo milují umění – ať už tvoří, studují, nebo se jím živí a chtějí svůj talent rozvíjet s vědomým záměrem.

Každá epizoda dvacetidílného cyklu MenART Impuls, který bude postupně vznikat dva roky, je desetiminutovým příběhem mentora MenARTu, který si klade za cíl oslovit a inspirovat všechny, kdo milují umění – ať už tvoří, studují, nebo se jím živí a chtějí svůj talent rozvíjet s vědomým záměrem.

 

Na otázky novinářky Hany Slívové týkající se zápalu, posedlosti, motivace, inspirace i zpětné vazby odpovídají ve svých ateliérech výrazné osobnosti české umělecké scény. Inspirativní myšlenky, rady a doporučení zpovídaných mentorů reflektují i názvy jednotlivých dílů. Fotografka a pedagožka Štěpánka Stein radí: „Portrét nebo móda? Na škole si zkuste všechno, pak se specializujte.“, zatímco grafik, malíř a pedagog Šimon Brejcha inspiruje svým doporučením „Nepřestávejte experimentovat.“ Svůj pohled na talent a jeho rozvoj nabídnou  v sérii MenART Impuls také designér Maxim Velčovský, vizuální umělec a architekt Richard Loskot, ilustrátorka a malířka Alžběta Skálová, ilustrátorka a animátorka Galina Miklínová, sochař Čestmír Suška a další.

 

MenART Impuls mediálně podporuje časopis Heroine.

 

MenART Impuls odstartoval 14. listopadu 2024. Postupně představí prvních deset epizod celého cyklu, které najdete je na tomto odkazu.


Akademie MenART přináší možnost talentovaným žákům uměleckých škol rok spolupracovat s předními osobnostmi české umělecké scény, a to společně se svými pedagogy. Od února 2024 s touto prestižní akademií spolupracuje také Pedagogická fakulta UP, která touto spoluprací rozšiřuje své portfolio kontaktů s pedagogickou praxí, zároveň se tímto snaží cílit na mladé talenty a podporovat je.


Zpracováno redakcí U21 na základě tiskové zprávy akademie MenART

Související příspěvky

Zobrazit vše

Zdena Nedvědová

Comments


bottom of page