top of page

Otevíráme další cyklus workshopů Pečuji o sebe

Obrázek autora: Učitel21Učitel21

Aktualizováno: před 7 hodinami

Využijte příležitosti a přihlaste se na některý z nabízených prožitkových workshopů z cyklu Pečuji o sebe! Stejně jako v minulých letech se i letos můžete těšit na pestrou nabídku kurzů zaměřených na duševní zdraví a wellbeing.



Nabídku kurzů stále rozšiřujeme, už teď se ale můžete přihlásit na některé z nich. Aktuální běh prožitkových workshopů začínáme již 7. února kurzem Patricie Kaválkové s názvem Umění(m) zpomalit. Pod vedením této edukátorky z Galerie moderního umění v Hradci Králové na vás čeká hravost a radost z intuitivního pohybu bez předem připravené choreografie.


Vzhledem k pravidelnému enormnímu zájmu jsme se rozhodli znovu uspořádat oblíbené workshopy Evy Směšné (Emoční první pomoc) a Radky Hájkové (ACTivní péče o sebe). Využijte této skvělé příležitosti a přihlaste se!


Patricie Kaválková: Umění(m) zpomalit

Termín: pátek 7. 2. 2025, 10:00–16:00

Místnost: Umělecké centrum Univerzity Palackého (konvikt), Univerzitní 3, Olomouc, Divadelní sál (4. patro)


Pohybově výtvarný workshop pro všechny bez ohledu na věk a taneční zkušenost. Chcete se naučit zpomalit, zpřítomnit a uvolnit? Čeká nás hravost a radost z intuitivního pohybu bez předem připravené choreografie. Zastavte se na chvilku, uvolněte svůj dech, ruce i nohy, dejte prostor své autentičnosti a radujte se z přítomného okamžiku!


Workshop Umění(m) zpomalit je autorským počinem Patricie Kaválkové, která jej realizuje v Galerii moderního umění v Hradci Králové v rámci pravidelných doprovodných programů pro dospělé návštěvníky.


Patricie Kaválková je absolventkou Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde studovala obor Muzejní a galerijní pedagogika a Učitelství výtvarné výchovy pro 2. stupeň ZŠ a SŠ. Od roku 2020 působí jako edukátorka v Galerii moderního umění v Hradci Králové, kde připravuje nejrůzněji zaměřené edukační a doprovodné programy, pracovní listy a edu zóny ke stálým expozicím i krátkodobým výstavám. Je spoluautorkou populárně naučné knížky Galerie moderního (č)umění (2020), která představuje galerii jako místo pro společný dialog, kladení nejrůznějších otázek, poznávání a seznamování se s možnostmi (nejen) výtvarného vyjádření. Sama se zabývá příležitostmi, jak jednotlivé umělecké disciplíny konfrontovat, rozkrývat v nich vzájemné vztahy a hledat prostor pro jejich komunikaci. Dlouhodobě se věnuje propojení především pohybového a výtvarného vyjádření. V letech 2020–2021 spolupracovala s městem Dobruška a Vlastivědným muzeem na vzniku nové expozice „Dům Františka Kupky“.



Katarína Bieliková: Rozhovory cez telo ~ autentické vzťahy (princípy gestalt theater a biosyntézy v efektívnej medziľudskej komunikácií)

Termín: sobota 22. 2. 2025, 9:00–15:00

Místnost: Purkrabská 2, 1.23 (přízemí)


Workshop facilituje Katarína Bieliková – Som lektorka, facilitátorka a psychoterapeutka vo výcviku, študovala som dramaterapiu a aplikovanú psychoterapiu. V mojej práci integratívne prepájam poznatky z rôznych psychoterapeutických prístupov a umenia. 


Tento celodenný sebarozvojový workshop kombinuje princípy Gestalt theater, biosyntézy a iných terapeutických prístupov. Poskytuje účastníkom nástroje na preskúmanie a rozvoj autentickej komunikácie, pre hlbšie porozumenie dynamiky medziľudských vzťahov a prehĺbenie kontaktu so sebou i s ostatnými. 


Workshop ponúka kreatívny priestor na prehĺbenie porozumenia vlastných emócií, objavenie vnútorných zdrojov a preskúmanie komunikačných vzorcov aj neverbálnych prejavov. Účastníci budú mať možnosť objavovať nové perspektívy pohľadu na seba a svoje vzťahy prostredníctvom dramatických nástrojov a hravého sveta „akože“. Súčasťou je aj práca s technikami biosyntézy, ktoré podporujú prepojenie tela a mysle, sebareguláciu, ukotvenie a uzemnenie.



Magdalena Svozilová: Umění a kreativita jako klíč k bezpečí: Tvorba bezpečného prostředí ve škole skrze kreativní vzdělávání

Termín: čtvrtek 13. 3. 2025, 9:00–15:00

Místnost: Purkrabská 2, 1.23 (přízemí)


Tento workshop je zaměřen na propojení umění a kreativního vzdělávání jako efektivních nástrojů pro podporu duševního zdraví a vytváření bezpečného prostředí ve školách. Účastníci se seznámí s praktickými přístupy a teoretickými základy, jak umělecké aktivity mohou sloužit jako prostředek pro zlepšení atmosféry ve třídě, snížení stresu a podporu pozitivních mezilidských vztahů mezi žáky i učiteli. Workshop nabídne interaktivní cvičení, případové studie a diskuse, které účastníkům ukážou, jak mohou umělecké a kreativní metody integrovat do školního kurikula a každodenního školního života, čímž přispějí k celkové pohodě a zdraví školní komunity.


Magdalena Svozilová je doktorandkou programu Speciální pedagogika na PdF UP a ve své výzkumné činnosti se zaměřuje na umělecké terapie. Dále působí v Inovačním centru Olomouckého kraje v projektu kreativního vzdělávání jako konzultantka kreativity, v divadle Na cucky jako lektorka kurzu 50+ a v soukromé praxi jako psychoterapeutka.



Eva Směšná: Emoční první pomoc

Termín: čtvrtek 20. 3. 2025, 10:00–16:00

Místnost: Purkrabská 2, 1.23 (přízemí)

 

Workshop Emoční první pomoc bude zaměřen na představení základních principů fungování nervového systému a seberegulace. Účastníci budou seznámeni s protokolem pěti kroků, díky nimž se naučí regulovat svůj nervový systém a posílí vlastní emoční stabilitu. Tyto kroky lze využít v náročných situacích nejen v osobním, ale i v profesním životě.

 

Tento workshop je opakováním workshopu, který proběhl v minulém semestru, jedná se o úvod do metody EmotionAid®. V případě, že máte zájem si tento úvod zopakovat a prohloubit tak svoje znalosti a praktické dovednosti, lze se workshopu účastnit opakovaně.

 

 

Radka Hájková: ACTivní péče o sebe

Termín: pátek 4. 4. 2025, 10:00–16:00

Místnost: Umělecké centrum Univerzity Palackého (konvikt), Univerzitní 3, Olomouc, ateliér sochy (přízemí)


V rámci semináře si studenti osvojí základní filozofii terapie přijetí a odhodlání (ACT – Acceptance and Commitment Therapy). Vyzkouší si několik sebezkušenostních cvičení, která je navedou na cestu k psychické flexibilitě. Zaměří se na svou schopnost plně si uvědomovat přítomný okamžik a projdou si své vlastní hodnoty. Naučí se přijímat své prožívání a zvolit si kroky vedoucí k tomu, co skutečně chtějí. Dané vědomosti a dovednosti pak mohou využít nejen ve svém osobním životě, ale i ve své pedagogické praxi.

 

Radka Hájková z katedry psychologie a patopsychologie PdF UP je fyzioterapeutka, psycholožka a behaviorální analytička. Kromě práce na katedře se věnuje terapiím dětí i dospělých, působí jako školní psycholožka, spolupracuje na projektu implementace sociálně-emočního učení dětí do škol, je ve výcviku v kognitivně-behaviorální terapie a při práci s klienty využívá přístupů vycházejících nejen z KBT, ale i ACT, mindfulness, ABA, koučování, krizové intervence aj. V rámci workshopu se zaměříme především na to, jakým způsobem nastavovat pravidla a cíle každému žákovi, aby se děti ve třídě cítily bezpečně a úspěšně.

 

 

Workshopy jsou primárně určeny pedagogům a různým pomáhajícím profesím, stejně jako studentům a studentkám učitelství. Otevřeny jsou ale i dalším zájemcům a pro účastníky jsou nabízeny zdarma s laskavou podporou Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, jež tímto způsobem naplňuje svou třetí roli a vyjadřuje společenskou odpovědnost. Na všechny workshopy je třeba se předem registrovat, přihlášení účastníci obdrží potvrzení přihlášky. Kontaktní osobou je Vojtěch Češík.

 

A jak se přihlásit? Na workshop se závazně přihlásíte vyplněním registračního formuláře. Pokud již formulář není aktivní, znamená to, že je workshop obsazen. O kurzy je velký zájem, proto prosíme všechny přihlášené účastníky, aby registraci chápali jako závaznou. Pokud byste z jakéhokoliv důvodu nemohli nakonec přijít, dejte nám to prosím včas vědět, abychom vaše místo mohli nabídnout náhradníkům. Děkujeme vám!


Text: redakce U21

Foto: archiv Patricie Kaválkové

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page