Právě v těchto dnech vychází na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci nová knížka Bezpečné chování na internetu pro kluky a pro holky, která je určena především učitelům a žákům. Své využití však najde také u rodičů, které v ní mohou najít širokou paletu témat, která mohou se svými dětmi probírat např. v rámci preventivních aktivit.
„Knížku jsme navrhli především jako publikaci didaktickou, zacílenou přímo na učitele základních či středních škol a další vzdělavatele, kteří pracují s dětmi. Publikace tvoří ucelený soubor aktivit (námětů do hodin, pracovních listů a dalších činností), které se zaměřují na posilování digitální a mediální gramotnosti žáků, přičemž aktivity jsou uspořádány do 8 tematických oblastí odrážejících problémy, se kterými se děti v současnosti setkávají v online prostředí,“ uvádí Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, hlavní autor publikace.
V knížce tak narazíme na aktivity které se zaměřují na základy počítačové bezpečnosti, na problematiku zabezpečení účtů, digitální stopy, sdílení a označování uživatelů, nechybí ani kapitoly věnované mobilním telefonům a jejich zabezpečení.
V knize nechybí aktivity spojené s kyberšikanou, influencerstvím a jeho riziky, další úkoly se věnují tématům spojeným se sextingem, rizikovým chatováním, online seznamováním či falešnými profily na sociálních sítích.
Velká část aktivit míří na problematiku agrese v online prostředí a na témata, která jsou spojená s internetovým seznamováním. Nechybí zde aktivity spojené s kyberšikanou, influencerstvím a jeho riziky, další úkoly se věnují tématům spojeným se sextingem, rizikovým chatováním, online seznamováním či falešnými profily na sociálních sítích.
Lektor projektu E-Bezpečí a spoluautor publikace Lukáš Kubala z Pedagogické fakulty UP v Olomouci dodává: „Přestože se v naší knížce věnujeme tradiční problematice v podobě online agrese či nebezpečného online seznamování, zaměřujeme se i na nové trendy z oblasti počítačové bezpečnosti a věnujeme se i stále různorodějším rizikům sociálních sítí. Za aktuální podněty samozřejmě vděčíme i dětem a studentům, se kterými jsme jako lektoři projektu E-Bezpečí každodenně v kontaktu a diskutujeme s nimi.“
Jedna z důležitých kapitol je také věnována problematice online podvodů, jejichž terčem se stávají v online prostředí také děti. Na sadě konkrétních reálných případů z praxe se žáci dozvídají, jak online podvody fungují, na co si dávat pozor např. v oblasti jazykové, jak je důležité čtení s porozuměním apod.
„Oblast online podvodů a podvodného jednání je velmi rozsáhlá a nevyhýbá se žádné věkové kategorii. Považujeme za velmi důležité seznamovat děti s touto problematikou již od útlého věku, aby byly schopny nejen reagovat na aktuální online rizika spojená s podvody, ale aby byly schopny případně poučit rodiče a zvláště pak seniory, kteří bývají velmi častými oběťmi podvodného jednání na internetu,“ uvádí spoluautor publikace René Szotkowski z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
„Přestože se v naší knížce věnujeme tradiční problematice v podobě online agrese či nebezpečného online seznamování, zaměřujeme se i na nové trendy z oblasti počítačové bezpečnosti a věnujeme se i stále různorodějším rizikům sociálních sítí.“
Důležitá část je věnována také problematice autorského práva a pirátství, o kterém mají žáci (ale i dospívající) často velmi zkreslené představy. Proto jsou do publikace zařazeny úkoly zaměřené např. na problematiku fotografování osob na veřejnosti a sdílení fotografií v rámci sociálních sítí, nechybí ani téma stahování a sdílení audiovizuálních děl. Samozřejmostí jsou také úkoly věnované online hrám a jejich rizikům, stejně jako aktivity zaměřené na nebezpečné výzvy (tzv. challenge).
Všechny aktivity jsou pak doplněny o metodický výklad pro pedagogy. Věříme, že se vám publikace bude líbit a že pomůže posílit bezpečnost dětí (a dospělých) v online prostředí.
Knížku Bezpečné chování na internetu pro kluky a pro holky naleznete v elektronické podobě zdarma ke stažení na webových stránkách projektu E-Bezpečí.
Text: E-Bezpečí
Foto: Lukáš Kubala
Comments