Konference akademických senátorek a senátorů 2025
- Studentští senátoři
- před 5 hodinami
- Minut čtení: 2
Dne 11. dubna 2025 se na půdě České zemědělské univerzity v Praze uskutečnila každoroční Konference akademických senátorek a senátorů (KAS), pořádaná Studentskou komorou Rady vysokých škol (SK RVŠ). Tato významná událost, pravidelně reflektující aktuální dění ve vysokoškolském prostředí, přivítala na 150 studentských zástupců z celé České republiky a nabídla prostor k otevřené diskusi s předními odborníky, představiteli akademické sféry a zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Za Univerzitu Palackého se konference zúčastnili Mgr. et Mgr. Tereza Marková (LF), Mgr. Pavel Flekač (PdF) a Mgr. Petr Mocek (CMTF). Úvodní slovo pronesl rektor hostitelské univerzity prof. Ing. Petr Sklenička, CSc., společně s předsedou SK RVŠ Ing. Jakubem Slámou. Oba se zaměřili na klíčové výzvy současného vysokého školství, mezi něž patří zvyšování kvality a odolnosti akademického prostředí, posilování bezpečnosti (včetně kyberbezpečnosti) a adaptace na měnící se společenské i technologické podmínky.
Celodenní program konference byl strukturován do sedmi tematických bloků, které se zabývaly zásadními oblastmi formujícími současnou i budoucí podobu vysokoškolského vzdělávání.
Finanční a nefinanční podpora studujících
První blok se věnoval systémům stipendií a podpůrným nástrojům pro studující. Bylo například zdůrazněno, že až 92 % studentů při studiu současně pracuje, což podtrhuje význam efektivního a dostupného stipendijního systému. Zvláštní pozornost si získal návrh zavedení nízkoúročených studentských půjček, které by mohly významně přispět k širší dostupnosti vysokoškolského vzdělávání.
Novela zákona o vysokých školách
Druhý blok přinesl vhled do připravované novely vysokoškolského zákona. Představeny byly hlavní změny, především v oblasti doktorského studia. Aktuálně jej úspěšně dokončí pouze 40 % studentů, přičemž pouhých 8 % v řádné době. Účastníkům byla zároveň nabídnuta Informační brožura SK RVŠ shrnující klíčové body navrhované legislativní úpravy: Brožura Novela vysokoškolského zákona 2025

Spolupráce SK AS se studentskými spolky
Třetí blok se věnoval možnostem efektivního zapojení studentských spolků do univerzitního dění. Spolky byly prezentovány jako cenný prostředek sběru zpětné vazby od studujících a jako most mezi studenty a jejich zástupci v senátech. Zazněla potřeba budování centrální databáze spolků a podpory transparentní komunikace napříč akademickým prostředím. Přehled aktivních studentských organizací na UP je možné nalézt například zde.
Udržitelnost a bezpečnost
Ve dvou paralelních blocích se diskutovala témata udržitelnosti a akademických svobod v kontextu bezpečnosti. Za Univerzitu Palackého vystoupila Mgr. Zavadil s prezentací aktuální strategie udržitelného rozvoje. Současně druhý blok reflektoval výzvy zajištění bezpečnosti na univerzitách, a to nejen v technické, ale i psychosociální rovině. Byla akcentována potřeba komplexního přístupu: legislativního, edukačního, organizačního i preventivního.
Internacionalizace
Závěrečný blok konference se soustředil na internacionalizaci vysokoškolského prostředí nejen z pohledu studentské mobility, ale zejména podpory mezinárodních komunit a rozvoje mezinárodních partnerství. V diskusi vystoupila Mgr. Vyskočilová z Univerzity Palackého, která se dlouhodobě věnuje problematice podpory zahraničních studentů a jejich integrace do českého akademického a společenského prostředí.
Konference akademických senátorů a senátorek představuje unikátní platformu pro sdílení zkušeností, hledání nových cest a rozvíjení participativní kultury na vysokých školách. Představuje živý důkaz toho, že studenti nejsou jen pasivními příjemci vzdělávání, ale aktivními aktéry akademické samosprávy a formování budoucnosti vysokého školství.
Ačkoliv řada prezentovaných návrhů a opatření již na Univerzitě Palackého nachází své uplatnění, věříme, že prostor pro další zlepšení je stále otevřený. Účast na konferenci nás v tomto ohledu nejen motivuje, ale i zavazuje k pokračování dialogu, který vede ke kvalitnějšímu a inkluzivnějšímu akademickému prostředí.
Za AS PdF UP,
Mgr. Pavel Flekač
II. místopředseda Akademického senátu Pedagogické fakulty UP
Comments