Pojďte se spolu s našimi doktorandkami Kristýnou Ševčíkovou a Denisou Daříčkovou ještě naposledy pomyslně projít po londýnských muzeích a galeriích, které nám obě představovaly v uplynulých měsících v rámci projektu Od Rubense po plejtváka. Kristýna s Denisou na rozloučenou přidaly několik tipů, které se vám mohou hodit před cestou i během ní. A v budoucnu společně navštívíme i další světové i české kulturní instituce!
Zajděte si do divadla!
O divadelní scéně jsme se v našich článcích nezmínily. Nyní bychom vám ale rády doporučily jakoukoliv divadelní hru, kterou na West Endu najdete. My jsme zhlédly hru Harry Potter a prokleté dítě, což je pokračování známé série knih od J. K. Rowlingové. Tento příběh vznikl primárně pro divadlo a rozhodnete-li se jej navštívit, připravte se na pětihodinové představení plné skvělých triků, které na české scéně neuvidíte.
Zajímavé pro mě bylo zjištění, že pro každou divadelní hru je tu samostatné divadlo, v němž se hra hraje třeba i 8 let a sál je vždy vyprodaný.
Rezervujte si lístky!
Pokud bychom parafrázovaly hlášku z filmu Jáchyme hoď ho do stroje, tak bychom pouze řekly: „rezervujte si místa, rezervujte si místa, nebo se z toho zblázníte.“ Tam, kde máte možnost si rezervovat čas vaší návštěvy, udělejte to s předstihem. Vyhnete se frontám, ušetříte čas a můžete stihnout další výstavu.
Vezměte si velkou tašku na knížky!
Jak už jste si mohli všimnout, v řadě článků vám doporučujeme dětské knihy a hry. Nejen že je to naše slabost, zároveň je ale z čeho vybírat a muzejní obchůdky jsou plné kvalitních populárně naučných knih pro děti a mládež. Knihy jsou krásně ilustrovány, mají vynikající edukační potenciál a užijete si s nimi i mnoho zábavy.
Zmínit zde můžeme ještě kreativní pracovní sešit Art Gallery Sticker Book, v němž máte možnost si vytvořit vlastní galerií. V zadní části sešitu je na výběr velké množství uměleckých děl, doplňků a osob, které souvisí s galerií. Tak proč si jednoduchou cestou nevytvořit vlastní.
Národní galerie měla na svých policích nepřeberné množství knih a já zde zmíním ještě sérii knih What the Artist Saw, v níž vyšly zpracované životy o Edgaru Degovi, Vincentu van Goghovi a Claudu Monetovi. Podobné knihy můžeme v našich knihkupectvích koupit o Pablu Picassovi a Leonardu da Vinci z nakladatelství Drobek.
Seznam knih ukončíme posledními tipy, a to The Story of Paintings. A History of Art for Children s vybranými umělci. Text je vhodně převyprávěn pro děti a taktéž vkusně ilustrován. Když zmiňujeme ilustrace, bezkonkurenční jsou pro mě v knize 100 Things to Know about Art. U nás bychom mohli podobný způsob ilustrace a práce s textem vidět v knize Archistorie v nakladatelství Labyrint.
Možná teď cítíte nutkání se ihned vydat do Londýna pro všechny ty krásné knihy. V našich galeriích na podobně ztvárněné knihy můžete také narazit, a to například ve Veletržním paláci v Praze, v Galerii středočeského kraje v Kutné Hoře nebo v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně.
Připravte se na zástupy lidí
V článku o Přírodovědném muzeu nejsme příliš kritické a snažíme se podtrhnout klady muzea, ale zažily jsme tam několik stresujících okamžiků, kdy jsme se prodíraly davy a cítily stísněnost. Tato návštěva především vyvolala otázku: „Je tak zaplněné muzeum ještě uzpůsobeno návštěvníkovi?“ Samy jsme došly k názoru, že je taková situace kontraproduktivní. Pokud má být muzeum určeno všem, mají si ho všichni vychutnat a něco se naučit, pak k tomu musí návštěvník dostat i prostor. Nechceme naznačovat, že by se muzeum mělo nějak uzavřít, omezit vstup, ale je potřeba najít odpověď.
Z hlediska obsahu i způsobu prezentace se nabízí srovnání s naším Národním muzeem na Václavském náměstí, které je často poloprázdné a zatím nenabízí tolik exponátů, aby přilákalo takové davy. Když do něj ale jdete, máte si kam sednout, máte možnost se kochat krásou interiéru a nemusíte se nikde tlačit. I u nás uvidíte zajímavé výstavy s dobře udělanou instalací. Každá varianta má svá pozitiva i negativa a je dobré si je uvědomovat.
A co bude dál?
V průběhu několika měsíců jsme vám představily to, co nabízí londýnské galerie a muzea. Rozhodně je na co se dívat, co zkoumat, čím se inspirovat a co se učit. Nechceme zůstat jen u série z Londýna, a jak už bylo v úvodu řečeno, rády vám nabídneme inspiraci z našich dalších návštěv českých i světových kulturních institucí.
Tak zase příště v jiné galerii.
Denisa a Kristýna
Comments