Jaké je to vlastně nevidět? | Nákupy
Karel Giebisch
Karel je IT specialista, redaktor, masér, bojovník za inovace. Zrak v jeho životě nehraje žádnou roli, od narození je totiž nevidomý. Jak sám říká, vše kolem sebe vnímá prostřednictvím ostatních smyslů a zrakové postižení nijak zásadně neřeší. Nepotřebuje vidět, aby mohl žít plnohodnotný život. A čím je naplněn jeho profesní život? Snaží se přispívat k odstranění bariér, které brání lidem se zrakovým hendikepem začlenit se do standardní společnosti, zajímá se o přínos a využití digitálních technologií, je aktivní na sítích. Má rád výzvy a je otevřen novým příležitostem. Proto také kývl na nabídku zprostředkovat učitelské komunitě a studentům pohled člověka, který nevidí a který zná řadu „fíglů“, jež mohou život bez zraku usnadnit.
Chtěl bych přispět k odstranění bariér, které brání lidem se zrakovým hendikepem začlenit se do standardní společnosti.
Více o Karlu Giebischovi
Základní vzdělání získal na škole pro zrakově znevýhodněné v Litovli, studium následně zakončil středním vzděláním s maturitou v oboru sociální správní činnosti v Brně – též na škole pro zrakově postižené. Hned po maturitě rok pracoval ve firmě, která se věnovala kompenzačním pomůckám, tedy např. mobilním telefonům či počítačům se speciálním softwarem, díky němuž mohou ovládat tato zařízení i lidé bez zrakového vnímání. Působil na pozici lektora a pracovníka technické podpory.
Po roce této pracovní zkušenosti se osamostatnil a začal v této oblasti podnikat sám na sebe. Po třech letech, kdy byl denně ponořen v technologiích, začal hledat způsob, jak odstranit bariéry a začlenit co nejvíce lidí se zrakovým znevýhodněním do standardní společnosti. Absolvoval masérský kurz ve firmě, kde měli se zrakově znevýhodněnými lidmi minimální zkušenost. Následně si otevřel masérský salón v Olomouci a v této oblasti působí dodnes.
Díky masážím objevil díru na trhu, protože odhalil, že aktuální živnostenské prostředí není vůbec uzpůsobeno pro samostatné fungování osob se zrakovou vadou. Ponořil se tedy do problematiky přístupnosti webů a mobilních aplikací. V rámci této činnosti se snaží o to zpřístupňovat běžné nástroje, aplikace a internetové stránky tak, aby byly uzpůsobeny i pro osoby bez zrakového vnímání. Vybírá si zejména projekty, které mohou mít velký dopad na společnost; spolupracoval např. na „vylepšení“ mobilní aplikace Záchranka, Liftago Taxi, aplikace bank, účetních systémů, přepravy zásilek, objednávání potravin, rozvážkové služby a dalších. V roce 2020 za své aktivity obdržel ocenění hejtmana Olomouckého kraje za prospěšnou práci pro lidi s postižením, následně i první místo Moneta Živnostníka roku za Olomoucký kraj – včetně celostátního umístění na druhém místě Moneta Živnostníka roku.